Töltse le mobil applikációnkat!
Hétfő - Péntek 8:00 - 19:00
Szombat és Vasárnap - ZÁRVA
+36 (30) 903 2595
info@orvoskecskemet.hu
Talfája köz 58/2.
Kecskemét
E-Recept
Foglaljon időpontot mobilalkalmazásunkban!
E-Recept

Hólyagfájdalom szindróma

Hólyagfájdalom szindróma - Interstitialis cystitis

A hólyagfájdalom szindróma, vagyis interstitialis cystitis (IC/BPS) egy rendkívül kellemetlen, életminőséget rontó, kínző tünetekkel járó megbetegedés, aminek a diagnosztikája közel sem egyszerű feladat. Jelen tudomásunk szerint nem létezik olyan egyszeri vizsgálat (képalkotó vagy vérvétel(, ami ezt egyértelműen kimutataja. Jellemző tünetei miatt könnyen összetéveszthető akár húgyuti gyulladással, nőgyógyászati fertőzéssel is. Pontosan emiatt sokszor hosszú hónapok, vagy akár évek is eltelnek a félrediagnosztizálás miatt, mire olyan specialistához jut el a páciens, aki képes ezt felismerni és az irányelveknek megfelelően kezelni. Fontos kiemelni, hogy ebben az esetben nincs kimutatható húgyuti fertőzés és a vizsgálat során sokszor nem található semmilyen fizikalis eltérés, csupán a páciens panaszai az irányadóak.

Tünetei:

sürgető, gyakori vizelés (8-nál több)
kis vizelet porciók (100 ml-nél kevesebb)
hirtelen, parancsoló ingerek
többszöri éjszakai vizelés
fájdalom a húgycső-, húgyhólyag- és a hüvelytájon, melyek a húgyhólyag telődésekor fokozódnak
előfordulaht vér a vizeletben
panaszok 3 hónapja fennállnak


Maga a betegség alapja hólyag legbelső, végő rétegének, a GAG rétegnek nem megfelelő működéséből adódik. Ennek során ez áteresztővé válik a vizelettek kiválasztódott anyagokkal szemben, amik a hólyag falát irritálják, marják. Ez a mechanizmus felelős a fájdalomért, a gyötrő panaszkörért. A GAG réteg elégtelensége ugyan hajlamosíthat visszatérő húgyuti fertőzésekre, amik pedig még tovább tudják rontani a hólyag állapotát. Ez az “ördögi kör” (GAG elégtelenség - fertőzés - hólyag falának további károsodása) teszi még nehezebbé a diagnózis felállítását.

Mindkét nem érintett lehet, mégis sokkal gyakoribb a nők esetében.
A kiváltó oka pontosan nem ismert, azonban rizikó tényezői ismeretesek.
Hajlamosító tényezői lehetnek: stressz, korábbi fertőzések és húgyuti gyulladások, allergia, autoimmun megbetegedés, felszívódása zavarok.

Ennek kivizsgálása is komplex feladat, melynek része az alapos kórelőzmény (műtétek, gyógyszerek), kérdőívek, vizelési napló, vizelet vizsgálat, ultrahang. Ezt érdemes kiegészíteni kőgyógyászati konzultációval, esetlegesen egy hólyagtükrözés elvégzésével.

A terápia alapja a szigorúan betartott eliminációs diéta. Egyes kutatások szerint ez közel 70-80 %-ban képes mérsékelni a panaszokat 12 hét leforgása alatt. (Ennek részletes leírását lásd. a letöltésekben). Ezt kiegészítve bizonyos életmódbeli tanácsokkal, szájon át szedendő készítményekkel (ezeknek egy része drogériában, bioboltban beszerezhető) igen jó eredményeket lehet elérni. Szükség esetén hólyagkoktélokat alkalmazunk, amelyek a hólyag időszakos feltöltését jelentik helyileg GAG pótló és regeneráló összetevőkkel. Kiemelném, hogy a terápia minden esetben egyénre szabott, a páciens igényeinek megfelelő, a mindennapjaiba jól beilleszthető kell legyen ! Amennyiben az előzőek nem hoztak kívént sikert, van mód műtéti megoldásra is előrehaladott esetben.

Összességében elmondható, hogy egy igen aluldiagnosztizált kórképről beszélünk. Ma Magyarországon kb. 20.000 ember érintett, ami jelenleg az esetek 1-2 %-át jelenti. A markáns tünetek a mindennapokat megkeserítik, lehetetlenné teszik a nyugodt alvást, ami pedig negatívan hat a munkára, a házaséletre is. Ehhez ráadásul az is társul, hogy sokszor akár évek is eltelnek a diagnózisig. Addigra pedig a páciens túl van rengetegen viziten, még több antibiotikus kúrán. Ezek hatására érdemi javulást nem észlelve, szinte kilátástalannak látja saját helyzetét. Jelen tudásunk szerint ez sajnos végérvényesen ugyan nem meggyógyítható, azonban a kínzó tünetek nagy mértékben csökkenthetők, sőt teljes tünetmentesség is elérhető hosszú időre.

IC diéta

Járomi-Medical Orvosi Rendelő

Urológia, Ultrahang, Sebészet Proktológia, Neurológia, Ortopédia, Aneszteziológia, Laborvizsgálatok, Lézerkezelések Magánrendelés

Kecskemét, Talfája köz 58/2., Lajosmizse, Egészségház, Dózsa György út 104-106., Kiskunfélegyháza Egészségközpont, Korond u. 5.

Tel.:  +36-30/903-2595,  www.orvoskecskemet.hu

Az IC/BPS diéta kialakítása


Az IC/BPS betegségben szenvedőknek akkor is érdemes életmód-változtatással is segíteniük a gyógyulást, ha a tünetek súlyossága miatt már más kezelésben is részesülnek. Mindennek egyik központi eleme a megfelelő étrend kialakítása. A diéta alapköve azon élelmiszerek kerülése, amelyek húgyhólyagot irritáló anyagokat tartalmaznak. Ennek betartása ugyanis enyhítheti a tüneteket.

Mivel az egyes emberek döntően másképp reagálnak egy-egy élelmiszerre, általános, mindenkinél ugyanolyan hatékonyan működő diéta nem létezik. Ugyanakkor, mára már elég tapasztalat gyűlt össze a betegek részéről ahhoz, hogy össze lehessen állítani egy listát azokból az élelmiszerekből, amelyek az esetek döntő többségében nem okoznak panaszokat, s azokat, amelyek a legtöbb problémát váltják ki.

Akad néhány olyan általános érvényű tanács, amelyeket megfogadva könnyebb alkalmazkodni a megváltozott egészségi állapothoz.

Célszerűbb naponta többször és keveset enni, mint egy vagy két alkalommal rengeteget. Mindig érdemes felírni (naplózni) mit ettünk és ittunk. A legtöbb beteg gond nélkül fogyaszthat rizst, krumplit, tésztát, húst, halat, illetve a zöldségek legnagyobb részét. Már ezekből is tápláló, teljes értékű, finom ételeket lehet készíteni. A legtöbb esetben panaszokat okoznak a koffeintartalmú, az alkoholos, és a szénsavas italok, a csípős ételek, a csokoládé, a szója, a zöldségek közül a paradicsom és számos gyümölcs (lsd. táblázat). A tejföl, joghurt (különösen az ízesített változatok) szintén fokozhatják a meglévő problémát, azonban a tej általában gond nélkül fogyasztható. Hasonló érvényes például az almára. Általában az alma szintén kevésbé fogyasztható, azonban szerencsére van pár kivétel, ami nagyobb valószínűséggel gond nélkül beiktatható a mindennapokba. A legtöbb gyógynövényből készített főzet, illetve tea szintén irritációt okoz, ezeket még akkor is érdemes elkerülni, ha néhány internetes forrás kifejezetten javasolja őket. A citrusfélék  szintén a tiltólistán vannak, azonban a citrom (pl. fél citrom leve 1 l szénsavmentes ásványvízben, vagy lúgos vízben elkeverve kifejezetten pozitív hatással bírhat) ez alól kivételt tesz, ami kifejezetten ajánlott is fogyasztani.

Érdemes mindig elolvasni az egyes élelmiszerek címkéit. Minél kevesebb összetevőt tartalmaz egy adott termék, annál biztonságosabb a fogyasztása. Egyes tartósítószerek – például a nitritek – is panaszokat okozhatnak; ilyenek találhatóak többek között sok felvágottfélében.

A vitaminok közül a nagy adag C vitamin /több, mint napi 500 mg) és a B-vitaminok (különösen a B6 vitamin) válthatnak ki panaszokat. Érdemesebb a kombinált vitaminkészítmények, táplálék- kiegészítők helyett a kérdéses hatóanyagokat külön-külön tartalmazó termékeket megvásárolni.

Ha az IC/BPS mellé más ételallergia, intolerancia, érzékenység is társul, az érintett ételeket szintén kerülni kell.

A biztonsággal fogyasztható élelmiszerek választékát úgynevezett eliminációs diéta segítségével lehet kikísérletezni.

Hogyan működik az eliminációs diéta?

Az eliminációs diéta során valamennyi olyan élelmiszert iktassunk ki az étrendünkből, amelyek sokaknál panaszokat okozhatnak (lásd alábbi listát). Lényeges, hogy kizárólag a javasolt étrendet kövessék, és figyeljenek oda a készen vásárolt ételek összetevőire. Ha kitartó, szigorú diéta hatására (is) eljutottak a teljes tünetmentességig, kezdjék el apránként ismét beiktatni az étrendükbe a gyanús ételeket (ez az úgynevezett provokációs szakasz vagy táplálék terhelés), és a táplálkozási naplóba jegyezzék fel, hogy mikor jelentkeznek újból a panaszok. Ha a panaszokat kiváltó ételt sikerül így azonosítani, egyszer s mindenkorra zárják ki az étrendükből.

A legnagyobb eséllyel a következő élelmiszerek váltanak ki panaszokat az IC/BPS-ben szenvedőknél, így nagy valószínűséggel kerülendők:

◦    alkoholos italok
◦    koffeintartalmú italok (kávé, fekete- és zöldtea)
◦    szénsavas üdítőitalok
◦    ananász, eper, szőlő, alma (bizonyos fajták kivételt képezhetnek), illetve az ezekből készült italok
◦    minden ecetes vagy savanyított étel (savanyú káposzta, kovászos uborka)
◦    paradicsom, illetve az abból készült ételek, szószok (mint a ketchup)
◦    szója tartalmú termékek (tofu)
◦    csokoládé (a fehér csokoládé kivételével)
◦    nagyobb mennyiségű cukros étel, sütemények
◦    erős paprika és minden más csípős, erősen fűszeres étel
◦    fűszerek (bors, paprika, chili, curry, de a vanília, fahéj, szegfűszeg is)
◦    bármilyen gyógytea, gyógynövény kivonat
◦    mesterséges édesítő- és tartósítószerek és színezékek
◦    tejföl, joghurt
◦    citrusfélék: narancs, grapefruit (azonban a citrom kivétel !)
◦    pácolt, füstölt húsok és húskészítmények
◦    ultrafeldolgozott élelmiszerek (instant leves, előrecsomagolt étel boxok)
◦    vitaminok, étrendkiegészítők: B6 vit., vas, L-arginin, C-vit. (max. 200 mg.)

A legtöbb IC/ BPS-ben szenvedő páciens nyugodtan fogyaszthatja az alábbiakban felsoroltakat. Ki kell emelni azonban azt is, hogy ez sajnos nem mindenkire érvényes az egyéni érzékenység miatt.

◦    hal, tenger gyümölcsei: rák, homár
◦    húsok: csirke, pulyka, marha, sertés, borjú
◦    tej, tejtermékek: tejszín
◦    sajtok: feta, cottage cheese, cheddar, mozzarella
◦    gyömölcsök: szilva, körte, alma (pink lady, gála, fuji), citron
◦    zöldségek: brokkoli, kelkáposzta, uborka
◦    egyéb: datolya, olívaolaj, tojás, fokhagyma, tök
◦    magvak: mandula, kesudió, földimogyoró (mind sótlan és ízesítetlen változatban)


A diéta idején az első négy hét során kerülni kell az imént írt élelmiszereket, valamint minden más olyan ételt, italt is, amelyről tapasztalataink alapján úgy sejtjük, fogyasztása fájdalmakat okoz. A tünetek ugyanis az étrend megváltoztatásának hatására csak lassan enyhülnek. Ezt követően lehet az elhagyott élelmiszerek fogyasztásával egyesével próbálkozni. A tesztelés minden esetben három napig tartson. Első nap a kérdéses ételt vagy italt csak nagyon kis mennyiségben fogyasszuk. Ha nem jelentkeztek panaszok, második nap növeljük a mennyisé
Ha továbbra sem romlott az állapotunk, harmadik nap próbáljuk ki azt a mennyiséget, amelyet egyébként is fogyasztanánk.
Ha a kérdéses élelmiszer nem okozott problémákat, azt a továbbiakban nyugodtan ehetjük, ihatjuk. Enyhe tünetek esetében az adott dolgot kis mennyiségben, ritkán vegyük magunkhoz. Ha heves tünetek jelentkeztek – ezt érdemes bőséges vízivással enyhíteni –, az adott élelmiszert a továbbiakban nem szabad fogyasztani.
Akkor se essünk kétségbe, ha a kedvenc ételeinket a tiltólistán találjuk! Egyrészt, minden IC- beteg másképp reagál az egyes élelmiszerekre, és nem elképzelhetetlen, hogy mégsem kell lemondanunk a vágyott ételről, italról. (Olyan IC-beteg is van, aki gond nélkül ihat kávét, holott az a legtöbbeknél fájdalmakat vált ki.) Legyünk azonban türelmesek: mindig tartsuk be az eliminációs diéta lépéseit, és minden új dolgot három napon át teszteljünk!Érdemes azt is feljegyezni, az egyes élelmiszerekből mikor melyik márkát vásároltuk meg. A különböző gyártók termékeinek adalékanyag-összetétele ugyanis eltérő lehet; előfordulhat, hogy nem maga a kérdéses élelmiszer, hanem annak csak egy adott formája, kiszerelése okoz panaszokat.
Érdemes alapvetően kreatívan megközelíteni a diéta kérdését, hiszen rengeteg finom, tápláló étel készíthető valamennyi “hólyag barát” alapanyagból. Ha van olyan étel, amiről sajnos le kell mondani, hátha lehet valami alternatív megoldással helyettesíteni. A paradicsom például kifejezetten fokozhatja a panaszokat, azonban a sárga színű kis mennyiségben nagyobb valószínűséggel marad tolerálható az étkezés során.


Forrás:
holyagfajdalom.hu
www.gibsociety.com
www.nutriinspector.com
www.ic-network.com
www.ichelp.org
Kinyomtatom
Az alábbi kérdőíveket kérjük nyomtassák ki és kitöltve hozzák magukkal a rendelésre.

Az interstitialis cystitis fájdalomszintjét mérő kibővített kérdőív

Az interstitialis cystitis fájdalomszintjét mérő kibővített kérdőív

1. Milyen gyakran jelentkeznek fájdalmai egy héten?


2. Hányszor érez fájdalmat a panaszos napokon?


3. Mennyi ideig tart a fájdalom egy alkalommal?


4. Milyen erős a legerősebb fájdalma egy 10-es skálán?

(0-ha nincs fájdalma, 10-a legerősebb fájás)


5. Milyen erős fájdalma van az erős fájdalmak közti szünetekben?

(0-ha nincs fájdalma, 10-a legerősebb fájás)


6. Hogyan ítéli meg tüneteinek alakulását az elmúlt héten?


Interstitiális Cystitis (IC) Tünet- és Probléma-index kérdőíve

Interstitiális Cystitis (IC) Tünet- és Probléma-index kérdőíve

IC tünet-index

Az elmúlt hónap során:


Q1. Milyen gyakran érzett váratlan vagy hirtelen erős vizelési ingert?


Q2. Kellett 2 órán belül újból vizelnie?


Q3. Hányszor kell egy éjszaka vizelnie?


Q4. Érzett fájdalmat vagy égést a hólyagjában?

(0-ha nincs fájdalma, 10-a legerősebb fájás)


IC probléma-index

Milyen mértékben jelentettek Önnek problémát az alábbiak az elmúlt hónapban?


Q1. Gyakori vizelés napközben


Q2. Éjszakai vizelés


Q3. Hirtelen vizelési késztetés


Q4. Égő érzés, fájdalom, diszkomfort- vagy nyomásérzés a hólyagban


Kismedencei fájdalom és vizelési késztetés/gyakoriság tünetpontszám

Kismedencei fájdalom és vizelési késztetés/gyakoriság tünetpontszám

1. Hányszor megy vizelni egy nap?


2a. Hányszor kell éjszaka vizelnie?


2b. Zavarja-e Önt, ha éjszaka vizelnie kell?


3. Aktív Ön szexuálisan?

Ha nem aktív, hagyja ki a 4a, 4b kérdést!


4a. Volt-e szexuális együttlét során, vagy utána fájdalma vagy egyéb tünete?


4b. Ha fájdalma van, megakadályozz-e a szexuális együttlétet?


5. Van-e Önnek hólyag eredetű kismedencei fájdalma?

(hüvelyi, alhasi, húgycső- vagy gáti)

Ha nincs fájdalma, hagyja ki a 6a, 6b kérdést!


6a. Ha van fájdalma, hogyan jellemezné?


6b. Zavarja-e Önt a fájdalma?


7. Marad-e még ingere vizelés után?

Ha nem, hagyja ki a 8a, 8b kérdést!


8a. Ha vannak vizelési ingerei, hogyan jellemezné azokat?


8b. Zavarják-e Önt vizelési ingerei?


Beck-féle depresszió kérdőív

Beck-féle depresszió kérdőív

A kérdőív csoportosított állításokat tartalmaz. Gondosan olvassa végig a csoporton belüli mind a négy állítást

és válassza ki azt az egyet közülük, amely a legjobban leírja érzéseit az elmúlt héttől a mai napig. Jegyezze

fel a kiválasztott állítás számjelét, és ha végigment mind a 13 csoporton, adja össze a feljegyzett számokat.


1.


2


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


A Beck depresszió kérdőív ponthatárai:

7 alatti összpontszám: normális hangulati állapot.

7 - 12 között: enyhe depresszió (Konzultáljon pszichiáterrel!)

12 - 17 között: közepes depresszió (Feltétlen orvosi vizsgálat szükséges!)

17 fölötti összpontszám: Súlyos depresszió (Feltétlen orvosi vizsgálat szükséges)


Hólyagfájdalom szindróma - Szakorvosaink

Dr. Járomi Péter

Dr. Járomi Péter

Urológia, Gyermekurológia, Hólyagfájdalom szindróma

Orvos adatlap
Időpontot foglalok!
Dr. Juhász Anett

Dr. Juhász Anett

Urológia, Hólyagfájdalom szindróma

Orvos adatlap
Időpontot foglalok!

Ajánlott tartalmak

© 2024 Járomi Medical Orvosi Rendelő - All Rights Reserved
menuchevron-down