Az aneszteziológia elengedhetetlen a biztonságos, és fájdalommentes műtétekhez. Ebben a cikkben bemutatjuk, mi az aneszteziológia, hogyan zajlik egy aneszteziológiai vizsgálat, és mire számíthat a beteg, amennyiben altatásra van szüksége.
Mi az aneszteziológia?
Az aneszteziológia az orvostudomány azon ága, mely a fájdalomcsillapítással, az érzéstelenítéssel, altatással, és az általános életfunkciók fenntartásával foglalkozik műtétek, és egyéb orvosi beavatkozások során.
Az aneszteziológusok, más néven altatóorvosok, gondoskodnak arról, hogy a betegek ne érezzenek fájdalmat, és biztonságosan átaludják a műtéteket.
Hogyan zajlik egy aneszteziológiai vizsgálat?
Az aneszteziológiai vizsgálat általában a tervezett műtét, vagy orvosi beavatkozás előtt történik, néhány nappal, vagy akár egy-két héttel korábban. Ennek pontos időzítése függ a beavatkozás típusától, a beteg egészségi állapotától, és a kórház vagy magánklinika protokolljaitól.
A vizsgálat időtartama nem több, mint 30 perc, és teljesen fájdalommentes.
1. Anamnézis felvétele:
Az aneszteziológus részletesen átbeszéli a beteggel:
- Betegségeit
- Korábbi műtéti beavatkozásait
- Allergiát
- jelenleg szedett gyógyszereket
2. Fizikális vizsgálat:
Az orvos fizikális vizsgálatot végez, beleértve a légzőrendszer, a szív és más fontos szervek állapotának ellenőrzését.
3. Aneszteziológiai terv megbeszélése:
Az aneszteziológus tájékoztatja a beteget a javasolt érzéstelenítési, vagy altatási módszerről.
Bármilyen kérdése, aggálya van az eljárással kapcsolatban, nyugodtan tegye fel kérdéseit orvosának!
4. Utolsó előkészületek:
A konzultációt követően a szakorvos instrukciókat ad a betegnek a műtét előtti éjszakára, és a műtét napjára vonatkozóan, mint például meddig ehet-ihat a beteg a műtét előtt, vagy ha szükséges mely gyógyszereket hagyja el a beavatkozás előtt stb.
Altatási módszerek
Általános altatás
A beteg teljesen eszméletlen állapotba kerül, és semmit sem érez a műtét során. Ezt gyakran intravénásan adott gyógyszerekkel, belélegezhető gázokkal érik el.
Mikor?
Nagyobb műtétek esetén alkalmazzák, ahol a beteg teljes mozgásképtelensége, és fájdalommentessége szükséges.
Regionális érzéstelenítés
Ez a módszer a test egy nagyobb részét érzéketleníti anélkül, hogy a beteg elveszítené az eszméletét.
Két fő típusa:
- Gerincvelői érzéstelenítés: Ezt közvetlenül a gerincvelőbe adott injekcióval érik el, ami gyorsan blokkolja a fájdalomérzetet.
- Epidurális érzéstelenítés: Hasonló a gerincvelői érzéstelenítéshez, azonban az injekciót a gerinccsatorna egy külső részébe adják, a fájdalomérzet megszűnik, viszont a többi idegműködés (tapintás, mozgás) változatlan marad.
Mikor?
Ezt a fajta érzéstelenítést használhatják szülésnél, vagy alsó testrészi műtéteknél pl. visszér műtét.
Helyi érzéstelenítés
A helyi érzéstelenítés csak a test egy kis részét teszi érzéketlenné .Ez a módszer lehetővé teszi a betegeknek, hogy ébren maradjanak a beavatkozás során, miközben a célterület érzéketlenné válik.
Mikor?
Jellemzően kisebb sebészi beavatkozásoknál, kisebb vágások esetén alkalmazzák.
Bódítás, szedáció
Különböző fokozatai léteznek, a könnyűtől (amikor a beteg ellazul, de ébren van) a mélyig (amikor a beteg alszik van, de könnyen felébreszthető).
Mikor?
Pl. endoszkópos eljárások során.
Ha szeretne kapcsolatba lépni szakorvosunkkal, kérjük, látogasson el weboldalunkra, ahol további információkat, és konzultációs lehetőségeket talál.
GYIK
Az altatás biztonságos?
Az általános altatás modern, és biztonságos eljárás, amelyet széles körben alkalmaznak világszerte. Bár, mint minden orvosi beavatkozás, az altatásnak is vannak kockázatai, ezeket a szakképzett aneszteziológusok gondos előkészítéssel, és monitorozással minimalizálják.
Lesznek emlékeim a műtétről?
Az általános altatás célja, hogy a beteg ne érezzen fájdalmat, és ne emlékezzen a műtétre. Az altatószerek hatására a betegek általában semmire sem emlékeznek az eljárásból.
Mi történik, ha nem ébredek fel az altatásból?
Bár az emberek gyakran tartanak ettől, az esetek túlnyomó többségében a betegek probléma nélkül felébrednek az altatásból. Az aneszteziológusok folyamatosan monitorozzák a beteg életfunkcióit, hogy biztosítsák a biztonságos felébredést.
Van esély arra, hogy felébredek a műtét közben?
A műtét közbeni felébredés rendkívül ritka. Az aneszteziológus folyamatosan figyeli a beteg állapotát, és szükség esetén igazítja az altatószerek adagolását, hogy ez ne forduljon elő.
Milyen mellékhatások léphetnek fel az altatás után?
Az altatás utáni leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a szédülés, hányinger, torokfájás és zavarodottság érzése. Ezek általában rövid idő után (pár óra) elmúlnak.
Befolyásolja az altatás az alapbetegségeimet?
Az aneszteziológus szakorvos alaposan felméri a beteg egészségügyi állapotát, beleértve minden alapbetegséget. Az altatást a beteg egyedi igényeihez igazítják, hogy minimalizálják az alapbetegségekkel kapcsolatos kockázatokat.