A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganattípus a férfiak körében. Hosszú lappangási idővel rendelkezik, ennek ellenére még mindig az esetek többségében későn kerül felismerésre a betegség. A következő bejegyzésben bemutatjuk, miért fontos a rendszeres prosztatarák szűrés, hogyan zajlik az éves ellenőrzés, valamint eloszlatjuk a vizsgálattal kapcsolatos tévhiteket is.
Miért veszedelmes a prosztatarák?
A prosztatarák alattomos betegség: sokáig rejtve marad, nem produkál észrevehető tüneteket, így sok esetben csak előrehaladott állapotban kerül felismerésre. Ezért kulcsfontosságú a rendszeres prosztatarák szűrés, melynek során időben észlelhetővé válik a betegség. Panaszmentesen, vagy nagyon minimális tünetek jelenléténél 90%-os a prosztatarákból való gyógyulási arány.
Kinek ajánlott a prosztatarák szűrés?
- 50 év feletti férfiak számára évente-kétévente javasolt szűrésen átesni.
- Ha a családban előfordult korábban prosztatarákos megbetegedés, abban az esetben már 40 éves kortól ajánlott a rendszeres szűrés.
Hogyan zajlik a prosztatarák szűrés?
A prosztatarák szűrővizsgálata három fő részből áll:
- Vizeletvizsgálat
- Vérvétel
- Fizikai vizsgálat ultrahangos ellenőrzéssel
Fontos, hogy a szűrésre érkezve legyen képes vizeletet adni!
Ha a közelmúltban volt bármilyen műszeres vagy fizikális urológiai vizsgálata, esetleg urológiai betegsége, azt jelezze előre, mert ezek befolyásolhatják a vérvizsgálat eredményét, fals képet adva a beteg állapotáról. Effajta beavatkozások után 1-2 hetet szükséges a vizsgálattal várni.
A szűrés menete:
- Esetleges panaszok megbeszélése
- Vér- és vizeletminta vétel
- Fizikai vizsgálat: megvizsgáljuk a hasfalat, a nemi szervet és prosztatát
- Ultrahangos vizsgálat: vesék, húgyhólyag, herék állapotának ellenőrzése
- Eredmények összevetése, kiértékelése
A fizikai prosztatavizsgálat a végbélen keresztül történik, a férfiak többsége emiatt "óckodik" a vizsgálattól. Maga a vizsgálat fájdalommentes és rövid ideig tart. Fontos megérteni, hogy bár ez az eljárás évente egyszer pár percnyi kellemetlenséget jelenthet, az a kis idő, nagyon fontos lehet a prosztatarák korai felismerése szempontjából.
Ne hagyja, hogy a félelmek, vagy tévhitek akadályozzák meg egészségének védelmét!
A prosztatagyulladás és megnagyobbodás hasonló tüneteket produkálhat, mint a prosztatarák, diagnózis felállításához azonban mindenképp urológus szakorvos szükséges.
Prosztata problémák – mikor forduljon azonnal urológushoz?
Ha az alábbi jeleket tapasztalja, fontos, hogy mihamarabb szakorvoshoz forduljon:
- Gyakori vizelési inger
- Éjszakai vizelési kényszer
- Vér a vizeletben
- Nehézkes vizelés
- Vizelet akadozása
- Fájdalmas vizelés
- Változás az ondó színében
- Fájdalom a herékben vagy a végbél környékén
Foglaljon időpontot!
Tekintse ezt a bejegyzést egy jelnek, ha idén még nem vett részt prosztata szűrésen. Kattintson ide, és foglalja le időpontját még ma! Hisz a korai szűrés életet menthet.